LKBRŤOV


-???-

Historie

O letišti

Historie vzniku plochy pro SLZ - Brťov.
Práškařská plocha pro zemědělské družstvo Brťov-Jeneč vznikla před mnoha lety, pamětníci ji datují na přelom 70/80-tých let minulého století a vyplynula z potřeb tehdejšího zemědělství - v co nejkratší době aplikací hnojiva obsáhnout co největší plochu polností. Postupem času se tato metoda používala stále méně, až povětšinou z finančních důvodů téměř vymizela. Práškařské plochy mnohdy přežily tento útlum a staly se z nich plochy pro vzlet a přistání ultralehkých letadel SLZ (Sportovní Létající Zařízení). Práškařská plocha na Brťově stála dlouho mimo zájem letců a mimo občasný nácvik nouzového přistání nebo výcviku "padáčkářů" se na ní nic nedělo. Před několika roky začali plochu využívat letečtí modeláři, tím ale výčet aktivit na této ploše končí.
V roce 2011 pro mě vyvstala otázka skladování a provozování mého dokončovaného SLZ MM3 - "Vlaštovka". O ploše na Brťově jsem věděl z dob výcviku, kdy jsme na plochu prováděli nácviky nouzových přistání. Svými rozměry a umístěním se přímo nabízí pro provoz SLZ a proto jsem začal s přeměnou této práškařské plochy na soukromou plochu pro vzlet a přistání Sportovních Létajících Zařízení.
Tím začala novodobá historie této plochy, plná jednání, obíhání úřadů a shánění podkladů, které byly nutné pro to, aby se z této louky stala koncem roku 2017 registrovaná plocha pro SLZ, která bude přinášet radost z létání.

.


-???- | -???-